En aquesta pàgina
Què publica cada organitzador i com es pot comparar
Cada organitzador publica xifres diferents i no totes tenen data. ACHEMA i CPHI treuen un PDF amb l'origen, el càrrec i els interessos dels visitants. BPI dona comptadors a la web sense data i BIO va publicar previsions el 22 de juny de 2026. Tot ho hem consultat l'1 de novembre de 2026.
| Fira | Assistents | Origen | Expositors | Document i data |
|---|---|---|---|---|
| ACHEMA 2024, Frankfurt | 106.001 participants | 141 països, 48,9 % de fora d'Alemanya | 2.842 de 56 països | Insights ACHEMA 2024 de DECHEMA, PDF sense data, metadades d'octubre de 2025 |
| CPHI Frankfurt 2025 | Més de 59.000 | 170 països, 56 % d'Europa i 29 % d'Àsia | Més de 2.900 de 116 països | Post Show Report 2025 de CPHI, PDF sense data |
| BPI Europe | Més de 800 participants | No ho diu | No ho diu | Comptador de la web d'Informa Connect, sense data, llegit l'1 de novembre de 2026 |
| BPI Boston | Més de 3.000 professionals | Més de 40 països | Més de 250 CDMO, CRO i proveïdors | Comptador de la web d'Informa Connect, sense data, llegit l'1 de novembre de 2026 |
| BIO 2026, San Diego | 20.000 inscrits previstos | Més de 68 països, més del 40 % internacionals | Més de 1.600 | Previsions de la nota de premsa de BIO del 22 de juny de 2026 |
ACHEMA 2024. Molta gent i de molts sectors
Segons Insights ACHEMA 2024, el resum de DECHEMA, la fira va tenir 106.001 participants de 141 països i 2.842 expositors de 56 països. El PDF no porta data i les metadades de l'arxiu diuen octubre de 2025. El 48,9 % venia de fora d'Alemanya i el 7,4 % del sud d'Europa. Per al 52 % dels visitants, ACHEMA és l'única fira que visiten.
Si fabriques equips de bioprocés, mira quanta gent ve del teu sector. Segons el mateix resum, el 32,0 % dels participants treballa a la indústria farmacèutica i de ciències de la vida i el 40,4 % a la química. Els percentatges sumen més de 100, així que una persona pot sortir en més d'un sector. Per grups d'exposició, el 28,0 % s'interessa per les tècniques farmacèutiques, d'envasament i d'emmagatzematge.
| Sector | Participants |
|---|---|
| Indústria química | 40,4 % |
| Indústria farmacèutica i ciències de la vida | 32 % |
| Altres indústries i sectors | 22,3 % |
| Serveis industrials | 17,7 % |
| Energia, electrònica i enginyeria elèctrica | 12,9 % |
| Instrumentació, control i automatització | 11,3 % |
| Protecció i tecnologia ambiental, aigua i aigües residuals | 9,2 % |
| Altres indústries de procés | 8,4 % |
Les xifres dels organitzadors serveixen per comparar fires?
Serveixen si compares el mateix concepte. ACHEMA compta participants i el seu resum, un PDF sense data, avisa que els 164.200 de la suma per dies inclouen gent comptada més d'un cop. BIO va donar inscrits previstos el 22 de juny de 2026 i BPI dona comptadors sense data. Abans de reservar, demana a l'organitzador l'informe d'assistents per sector i càrrec.
CPHI Frankfurt 2025. Tota la cadena del medicament
CPHI es presenta com la fira de tota la cadena del medicament. El Post Show Report 2025 de l'organitzador és un PDF sense data i parla de més de 59.000 assistents de 170 països i més de 2.900 expositors de 116 països. El 56 % dels assistents venia d'Europa i el 29 % d'Àsia. Espanya era el novè país en assistents i el cinquè en expositors.
Segons el mateix report, el 23 % dels assistents marcava maquinària i tecnologia farmacèutica com a àrea d'interès. Les formes farmacèutiques acabades arribaven al 41 % i els principis actius al 40 %. Per departaments, desenvolupament de negoci era el 28 % i compres el 10 %. L'app de la fira va registrar més de 17.500 reunions confirmades.
| Àrea d'interès | Assistents |
|---|---|
| Formes farmacèutiques acabades | 41 % |
| Principis actius (API) | 40 % |
| Productes biofarmacèutics | 36 % |
| Materials i equips d'envasament | 25 % |
| Productes farmacèutics i codificació ATC | 24 % |
| Maquinària i tecnologia farmacèutica | 23 % |
| Excipients | 22 % |
Vols que mirem amb tu les xifres de les fires que estàs valorant? Deixa'ns les dades i et diem quines preguntes faríem a cada organitzador.
Revisar les firesBPI Europe i BPI Boston. Dues fires centrades en el bioprocés
La web de BPI Europe, d'Informa Connect, té un comptador de més de 800 participants de totes les fases del bioprocés. No diu de quin any és i l'hem llegit l'1 de novembre de 2026. La mateixa web diu que el 2025 es van concertar més de 400 reunions amb l'app ConnectMe. L'edició de 2026 es va fer a Viena i la de 2027 serà a Hamburg del 27 al 29 d'abril.
BPI Boston, de la mateixa sèrie, es fa dins la Biotech Week Boston. Segons la seva web, hi van més de 3.000 professionals del bioprocés de més de 40 països. Aquest comptador tampoc porta data i també l'hem llegit l'1 de novembre de 2026. El 85 % són científics, enginyers o càrrecs de director en amunt. L'exposició té més de 250 CDMO, CRO i proveïdors. L'edició de 2027 serà del 20 al 23 de setembre.
Què compta com a contacte útil en una fira de bioprocés?
En aquesta guia és una persona identificada, amb empresa i aplicació clares, que accepta un pas següent. Pot ser una visita, una prova o una petició d'oferta. Les targetes escanejades sense conversa no hi compten. Decideix la definició abans de la fira i fes servir la mateixa a la calculadora i al CRM.
BIO, BIO-Europe i BIOSPAIN. Fires amb reunions de partnering
BIO International Convention va obrir l'edició de 2026 a San Diego el 22 de juny. La nota de premsa de BIO d'aquell dia preveia 20.000 inscrits. Més del 40 % serien internacionals. També esperava 70.000 reunions de partnering amb gairebé 10.000 delegats i parlava de més de 68 països i més de 1.600 expositors. Són xifres del dia d'obertura i el recompte final pot ser diferent.
BIO-Europe i BIOSPAIN també es basen en reunions individuals. Biotecnològiques, farmacèutiques, inversors i proveïdors les demanen abans de la fira. En aquestes fires, mira quantes reunions pots tancar abans d'anar-hi. Les xifres de BIOSPAIN 2025 i 2026 i la data de 2027 són a la guia BioSpain o Farmaforum.
Com passar de visitants totals a cost per contacte útil
Comença per la xifra de cada organitzador i aplica-hi el filtre del teu comprador. A ACHEMA, fes servir el 32,0 % de farma i ciències de la vida del resum de DECHEMA. A CPHI, el 23 % que marca maquinària al seu report. A BPI Boston, el 85 % de científics, enginyers i càrrecs de director en amunt segons la seva web. Cada percentatge mesura una cosa diferent i només val dins de la seva fira.
El pas següent és la calculadora del cost d'una fira de crida studio. Suma espai, estand, viatges, hotels, dietes, transport i assegurança de l'equip i altres costos. Després divideix el total pels contactes qualificats i les oportunitats que esperes. Aquestes dues xifres les poses tu. Els camps buits compten com a zero i només porta les tarifes d'espai d'ACHEMA 2027 sense IVA ni construcció. Les hores de l'equip només hi surten si les poses a altres costos.
Per estimar els contactes, compta quantes converses de qualitat pot fer cada persona de l'estand per dia i quantes reunions hi portes tancades. Després compara dues o tres fires amb les mateixes regles abans de signar res.
- Calculadora del cost d’una fira per a fabricants de bioprocés
- Com saber si una fira internacional ha sortit a compte
Cal exposar a BIO, BIO-Europe o BIOSPAIN si venem equips?
Depèn de qui et compra. A la nota de premsa del 22 de juny de 2026, BIO parlava de més de 1.600 expositors i preveia 70.000 reunions de partnering. A BIO-Europe i BIOSPAIN el pes és a les reunions individuals. Si els teus clients són startups que escalen o CDMO que busquen socis, pots començar com a visitant amb reunions demanades i decidir després si hi poses estand.
Què ensenyar a l'estand quan l'equip no hi cap
Si el bioreactor de producció o l'skid de TFF no caben a l'estand, els pots ensenyar en pantalla. Un render 3D a escala, una animació del procés o un tall de l'equip ajuden a parlar de connexions, neteja i escalat amb qui compra. El mateix material et serveix després per a la web i el seguiment.
David Monje, fundador de crida studio, va dirigir el màrqueting de TECNIC Bioprocess Solutions durant quatre anys i mig. Allà les fires internacionals van ser el seu banc de proves i va portar el contingut tècnic al 3D, l'animació i les eines interactives. Si prepares la fira del 2027, mira els serveis de renders de producte i de vídeo i explica'ns quin equip vols ensenyar.