En aquesta pàgina
Quant inverteix la farma en R+D a Europa segons EFPIA
La inversió en R+D de la indústria farmacèutica a Europa va arribar als 56.344 milions d'euros el 2024. Són dades oficials de les associacions que formen EFPIA, que cobreixen la UE, Noruega, Suïssa, el Regne Unit i alguns països més. El 2010 eren 27.920 milions i el 2020, 38.736. En catorze anys, la xifra s'ha més que doblat.
EFPIA calcula uns 60.000 milions per al 2025, però és una estimació seva i per això no surt al gràfic. Per a un proveïdor, el missatge és senzill. El client farma europeu gasta cada any més en recerca, i una part d'aquest pressupost acaba en laboratoris, plantes pilot, assajos i serveis externs.
L'informe de la Comissió Europea sobre les 2.000 empreses que més inverteixen en R+D del món hi coincideix. El 2024, a tot el món, el sector salut, que inclou farma, biotecnologia i tecnologia mèdica, va dedicar a R+D el 13,4 % de les vendes, més que cap altre sector. Les 57 empreses de salut amb seu a la UE hi van posar 46.300 milions, un 13 % més que l'any anterior.
| Any | Milions d'euros |
|---|---|
| 2010 | 27.920 |
| 2020 | 38.736 |
| 2024 | 56.344 |
On es fa la recerca i on es fabrica
La recerca es concentra en pocs països. El 2024, el Regne Unit hi va posar 11.023 milions i Alemanya 10.728, totes dues dades oficials. Després venen Suïssa, Bèlgica i França, però amb estimacions o dades del 2023. La producció dibuixa un altre mapa. Irlanda, Suïssa i Itàlia són les tres primeres de la taula de producció, totes amb dades estimades.
Per això no hem fet un gràfic per països. Molts valors són estimacions o d'un altre any, i en barres semblarien comparables. La taula recull les xifres tal com les publica EFPIA, amb la nota de cada cas.
| País | R+D | Producció |
|---|---|---|
| Alemanya | 10.728 | 37.451 |
| Regne Unit | 11.023 | 36.745 (dada del 2023) |
| Suïssa | 9.553 (estimació) | 63.975 (estimació) |
| Bèlgica | 5.966 (estimació) | 27.661 |
| França | 5.900 (dada del 2023, estimació) | 33.012 (estimació) |
| Itàlia | 2.300 (estimació) | 56.100 (estimació) |
| Dinamarca | 2.122 (estimació) | 37.559 (estimació) |
| Irlanda | 305 (dada del 2013, estimació) | 87.713 (estimació) |
| Espanya | 1.647 | 20.380 (dada del 2023, estimació) |
Quant inverteix la indústria farmacèutica en R+D a Europa?
Segons EFPIA, 56.344 milions d'euros el 2024, amb dades oficials de les seves associacions. Per al 2025, EFPIA estima uns 60.000 milions. El 2010 eren 27.920 milions, així que en catorze anys la xifra s'ha més que doblat.
Recerca i producció poden comprar coses diferents
Una hipòtesi útil per al màrqueting és que on hi ha més recerca es compren sobretot equips de laboratori i de planta pilot, i on hi ha més producció es compra capacitat GMP. EFPIA no mesura compres d'equips. Pren-la com una pista per ordenar prioritats i contrasta-la amb les teves vendes.
Irlanda té la producció més alta de la taula, 87.713 milions estimats. La seva dada de R+D és una estimació del 2013 i diu poc de la recerca d'avui. Si la hipòtesi es compleix, Irlanda pesaria més per a una CDMO o per a qui ven sistemes de producció que per a qui ven bioreactors de sobretaula. Alemanya i el Regne Unit tenen xifres altes en les dues coses i podrien comprar tota la gamma.

Vols que creuem aquestes taules amb les teves vendes per país? Deixa'ns les dades i et diem quins mercats miraríem primer.
Mirem-hoQuè canviaria al pla de màrqueting amb aquestes dades
Llegir les dues taules juntes ajuda a decidir on posar els diners i el temps. Creua-les abans amb les teves vendes i amb els contactes per país. Aquests són els punts del pla on més es nota.
David Monje, fundador de crida studio, va dirigir el màrqueting de TECNIC Bioprocess Solutions durant quatre anys i mig. Allà va fer de pont entre enginyeria, producte i vendes per obrir mercats com Alemanya, Escandinàvia i Àsia. Quan ajudem a prioritzar mercats, fem aquesta mateixa lectura, que creua dades públiques amb el que veu l'equip comercial.
- Mercats. Separa els països on vens equips de laboratori i pilot dels països on vens capacitat de producció.
- Continguts. Notes d'aplicació i webinars per als laboratoris de recerca, i casos d'escalat, URS, FAT i SAT per a les plantes GMP.
- Idiomes de la web. L'alemany i l'anglès arriben als dos països amb més R+D. Abans d'afegir-ne un altre, mira si aquell país és de recerca o de producció.
- Campanyes. Google Ads i LinkedIn per país i per perfil, amb missatges diferents per a recerca i per a producció.
- Fires. Una fira de laboratori i una de fabricació farmacèutica atreuen públics diferents.
Quin país europeu inverteix més en R+D farmacèutica?
A la taula d'EFPIA del 2024, el Regne Unit declara 11.023 milions i Alemanya 10.728, totes dues dades oficials. Suïssa en declara 9.553, però és una estimació. Bèlgica i França venen després, també amb estimacions o dades del 2023, així que l'ordre exacte entre ells s'ha de llegir amb prudència.
Què diuen les dades d'Espanya
Espanya va declarar 1.647 milions de R+D farmacèutica el 2024, una dada oficial. La de producció, 20.380 milions, és del 2023 i és una estimació. Amb aquestes salvetats, a Espanya la producció pesa molt més que la recerca, com passa a Itàlia, mentre que a Alemanya i al Regne Unit la recerca hi té més pes.
Per a un fabricant català, això pot voler dir que al mercat de casa pesa més la fabricació que la recerca. La venda de laboratori pot tenir més recorregut fora. Cal contrastar-ho amb les teves dades abans de moure pressupost.
Aquestes dades serveixen per calcular el mercat d'equips?
No directament. Mostren on es fa recerca i on es fabrica, i serveixen per ordenar països. La despesa en R+D inclou sous, assajos clínics i serveis, i EFPIA no mesura compres d'equips. Per dimensionar el mercat d'un producte concret cal creuar-les amb les teves vendes, els teus contactes i altres fonts públiques.
Com llegir aquestes dades sense equivocar-se
Les taules per país barregen dades oficials, estimacions i anys diferents. França i Polònia donen la R+D del 2023, Irlanda la del 2013, i la producció del Regne Unit i d'Espanya és del 2023. Fes servir les xifres per ordenar països per grans blocs, i no per calcular quotes de mercat.
Tampoc confonguis aquestes xifres amb el mercat d'equips. La R+D inclou sous, assajos clínics i serveis, i la producció és el valor del que es fabrica. Són senyals de demanda. Per saber la mida del mercat del teu producte cal una anàlisi pròpia.