Què diuen les dades obertes del març de 2026

Al març de 2026 van començar 74 assajos de la indústria amb biològics al món, la xifra més alta dels darrers dotze mesos. L'Àsia en va tenir 45, els Estats Units 11 i Europa 8, 5 menys que al febrer. Amb xifres tan petites, un sol mes no marca cap tendència.

L'EMA va autoritzar 6 medicaments sense cap biosimilar, i l'FDA en va aprovar 7 entre el CDER i el CBER. L'FDA també va emetre 9 cartes d'advertiment per CGMP, 3 més que al febrer, i a la taula de sota tens aquestes xifres al costat de les del febrer.

8

Assajos amb biològics iniciats a Europa

Mes anterior 13, variació -5

74

Assajos amb biològics iniciats al món

Mes anterior 55, variació +19

11

Assajos amb biològics iniciats als Estats Units

Mes anterior 13, variació -2

45

Assajos amb biològics iniciats a Àsia

Mes anterior 26, variació +19

6

Medicaments autoritzats per l'EMA

Mes anterior 7, variació -1

7

Aprovacions de l'FDA, CDER i CBER

Mes anterior 4, variació +3

9

Cartes d'advertiment de l'FDA per CGMP

Mes anterior 6, variació +3

Veure les dades en una taula
Indicadors del març i del febrer de 2026, amb la diferència entre els dos mesos. Tots són recomptes de registres oficials.
IndicadorMesMes anteriorVariació
Assajos amb biològics iniciats a Europa

8

13

-5

Assajos amb biològics iniciats al món

74

55

+19

Assajos amb biològics iniciats als Estats Units

11

13

-2

Assajos amb biològics iniciats a Àsia

45

26

+19

Medicaments autoritzats per l'EMA

6

7

-1

Aprovacions de l'FDA, CDER i CBER

7

4

+3

Cartes d'advertiment de l'FDA per CGMP

9

6

+3

Quants medicaments van autoritzar l'EMA i l'FDA al març de 2026

L'EMA va autoritzar 6 medicaments d'ús humà al març de 2026 i l'FDA en va aprovar 7, que són 5 fàrmacs nous del CDER i 2 llicències biològiques del CBER. Les dues xifres no compten el mateix. L'EMA inclou genèrics i biosimilars, i l'FDA només compta fàrmacs nous del CDER i llicències noves del CBER.

El gràfic mostra que l'EMA autoritza per tandes. En va autoritzar 14 al novembre de 2025, 1 al desembre i 11 al gener de 2026. Per això, un mes amb una sola autorització no vol dir res per si sol. L'FDA també es mou molt, de 14 aprovacions al novembre de 2025 a 1 al gener de 2026.

Per a un proveïdor, cada autorització és un producte que ja es pot vendre i que algú ha de fabricar a escala comercial. La taula de l'EMA no diu quins són biològics i només marca els biosimilars, cap al març i 2 al febrer. Al CBER hi entren vacunes, hemoderivats i teràpies gèniques, però també alguns reactius de diagnòstic.

Autoritzacions de l'EMA i aprovacions de l'FDA fins al març de 2026Gràfic de barres agrupades amb les autoritzacions de l'EMA i les aprovacions de l'FDA per mes. L'EMA passa de 14 al novembre de 2025 a 1 al desembre, i al març de 2026 en té 6 i l'FDA 7.Autoritzacions de l'EMA iaprovacions de l'FDA fins al marçde 2026EMAFDAoct. 2025oct. 2025, EMA 11oct. 2025, FDA 22nov. 2025nov. 2025, EMA 1414nov. 2025, FDA 1414des. 2025des. 2025, EMA 11des. 2025, FDA 1010gen. 2026gen. 2026, EMA 1111gen. 2026, FDA 11febr. 2026febr. 2026, EMA 77febr. 2026, FDA 44març 2026març 2026, EMA 66març 2026, FDA 77Font EMA, taula de medicaments, i FDA, aprovacions delCDER i del CBER. Gràfic de crida studio
Autoritzacions de l'EMA i aprovacions de l'FDA fins al març de 2026
MesEMAFDA
oct. 202512
nov. 20251414
des. 2025110
gen. 2026111
febr. 202674
març 202667
Medicaments d'ús humà autoritzats per l'EMA i aprovacions de l'FDA, fàrmacs nous del CDER i llicències del CBER, per mes, d'octubre de 2025 a març de 2026.

On van començar els assajos amb biològics al març de 2026

L'Àsia va ser el territori on van començar més assajos de la indústria amb biològics al març de 2026, 45 en total. Els Estats Units en van tenir 11, Europa 8 i l'Amèrica Llatina 4. Al món n'hi va haver 74, comptant també països que aquí no detallem.

A Europa, dels nou països que detallem, Espanya va ser el que en va tenir més, amb 4. Alemanya, Itàlia i el Regne Unit en van tenir 3 cadascun, França i Polònia 2, Suïssa 1 i els Països Baixos i Bèlgica cap. Un assaig amb centres a diversos països compta a cada país, i per això la suma supera els 8 d'Europa.

Un assaig nou sol voler dir lots clínics que algú ha de fabricar, sovint en una planta pilot o en una CDMO. Però el recompte no diu on es fabriquen ni amb quins equips. A més, molts anticossos es registren com a fàrmac i no com a biològic, i per això la xifra es queda curta.

Assajos de la indústria amb biològics iniciats al març de 2026, per territoriGràfic de barres amb els assajos de la indústria amb biològics iniciats al març de 2026. L'Àsia en té 45, els Estats Units 11, Europa 8 i l'Amèrica Llatina 4.Assajos de la indústria ambbiològics iniciats al març de2026, per territoriEuropa8Europa, 8Estats Units11Estats Units, 11Àsia45Àsia, 45Amèrica Llatina4Amèrica Llatina, 4Font ClinicalTrials.gov, API v2. Gràfic de crida studio
Assajos de la indústria amb biològics iniciats al març de 2026, per territori
TerritoriAssajos iniciats
Europa8
Estats Units11
Àsia45
Amèrica Llatina4
Assajos intervencionals de la indústria amb almenys una intervenció biològica iniciats al març de 2026 a cada territori. Un assaig pot comptar a més d'un territori.

Quants assajos amb biològics van començar a Espanya al març de 2026?

Segons ClinicalTrials.gov, van començar 4 assajos de la indústria amb almenys una intervenció biològica i algun centre a Espanya, 2 menys que al febrer. Dels nou països europeus que detallem, va ser el que en va tenir més. La xifra pot pujar quan arribin registres tardans.

Quins estats de la UE van importar més de la partida 8419.89

Alemanya va ser l'estat membre que més va importar de la partida 8419.89 al març de 2026, amb 45.827 milers d'euros. Després hi ha França, amb 17.787, i els Països Baixos, amb 17.370. Espanya és setena, amb 9.053. El març de 2026 és el darrer mes amb dades dels 27 estats dins del període d'aquesta edició.

En total, els 27 estats van importar 182.468 milers d'euros al març, 24.119 més que al febrer (+15,2 %). En la sèrie de dotze mesos, el mínim va ser a l'agost de 2025, amb 152.702.945 euros, i el màxim al desembre de 2025, amb 207.864.244 euros.

La partida 8419.89 inclou bioreactors i fermentadors, però també altres aparells per tractar matèries amb un canvi de temperatura. Són importacions des de qualsevol país, també d'altres estats de la UE, en euros corrents. Aquestes dades diuen quins països importen més equips d'aquest tipus, però no quants bioreactors es venen.

Importacions de la partida 8419.89 per estat membre, març de 2026Gràfic de barres amb les importacions de la partida 8419.89 al març de 2026, en milers d'euros. Alemanya en té 45.827, França 17.787, els Països Baixos 17.370 i Àustria, la vuitena, 8.312.Importacions de la partida 8419.89per estat membre, març de 2026Alemanya45.827Alemanya, 45.827França17.787França, 17.787Països Baixos17.370Països Baixos, 17.370Suècia12.797Suècia, 12.797Polònia10.158Polònia, 10.158Itàlia9.981Itàlia, 9.981Espanya9.053Espanya, 9.053Àustria8.312Àustria, 8.312Font Eurostat, Comext DS-045409. Gràfic de crida studio
Importacions de la partida 8419.89 per estat membre, març de 2026
Estat membreMilers d'euros
Alemanya45.827
França17.787
Països Baixos17.370
Suècia12.797
Polònia10.158
Itàlia9.981
Espanya9.053
Àustria8.312
Importacions de la partida 8419.89 dels vuit estats membres amb més valor al març de 2026, darrer mes amb dades dels 27, en milers d'euros. Inclou altres aparells de tractament tèrmic.

Què es pot saber de l'Àsia i l'Amèrica Llatina amb dades obertes

A l'Àsia, la Xina va tenir 45 assajos iniciats al març de 2026, tants com tot el territori, i al febrer en va tenir 21. El Japó en va tenir 4, Corea del Sud 3 i l'Índia cap. És el salt d'un sol mes, i ClinicalTrials.gov no recull tots els assajos de la regió. Encara no es pot parlar de tendència.

A l'Amèrica Llatina van començar 4 assajos, tants com al febrer. El Brasil en va tenir 3, Xile 2 i Mèxic, l'Argentina i Colòmbia 1 cadascun. Al Brasil, l'ANVISA té 6 registres de medicaments biològics amb el procés acabat al març i cap al febrer. El fitxer no té data de registre i fem servir la de final del procés.

Al Japó, comptem les aprovacions de la PMDA per any fiscal, que va d'abril a març. N'hi va haver 135 l'any fiscal 2024 i 119 l'any fiscal 2025, que és parcial perquè la llista arriba fins al febrer de 2026. Són entrades que inclouen noves indicacions i dosis, no només fàrmacs nous, i serveixen de context.

Aquests recomptes són demanda d'equips?

No. Són recomptes de registres oficials, com assajos, autoritzacions, cartes d'advertiment o registres de medicaments, i no diuen quants equips es compren ni per quin import. Les importacions d'Eurostat sí que són en euros, però la partida 8419.89 inclou molts aparells que no són bioreactors. Serveixen per veure on hi ha activitat i com canvia.

Què vol dir això si vens equips o serveis de bioprocés

Per decidir on poses l'esforç comercial el trimestre que ve, mira la sèrie de dotze mesos i no només el març. L'Àsia ha tingut cada mes més assajos que Europa, i des de l'agost de 2025, també més que els Estats Units. Si ja hi tens distribuïdor, val la pena donar-li més suport. Si no, és un territori per estudiar amb calma abans d'entrar-hi.

Què comunicar depèn de qui compra. Els assajos apunten a fabricació clínica i les autoritzacions, a producció comercial. Si vens equips pilot o single-use, parla d'escalat i de lots clínics. Si vens a plantes que ja produeixen, parla de GMP, validació i servei. Fes-ho en anglès i en l'idioma de cada país clau, com l'alemany per a Alemanya, que encapçala les importacions del mes.

Abans de la propera fira, revisa que la web tingui fitxes tècniques en anglès, que els distribuïdors tinguin el mateix material i que els contactes de fira arribin al CRM. A crida studio fem màrqueting per a fabricants d'equips de bioprocés i empreses de ciències de la vida, i el seu fundador va dirigir el màrqueting d'un fabricant europeu durant quatre anys i mig.

El teu mercat o el teu segment no surt en aquesta edició? Digue'ns quin és i valorem incloure'l a la propera o preparar-lo només per a tu.

Digue'ns quin és

Què ha pujat i què ha baixat des de l'edició anterior

Respecte a l'edició anterior, amb dades del febrer de 2026, pugen els assajos al món, de 55 a 74 (+34,5 %), i a l'Àsia, de 26 a 45. També pugen les aprovacions de l'FDA, de 4 a 7, les cartes d'advertiment per CGMP, de 6 a 9, i els registres de biològics de l'ANVISA, de 0 a 6. Les importacions de la UE27 pugen un 15,2 %.

Baixen els assajos a Europa, de 13 a 8, als Estats Units, de 13 a 11, i a Espanya, de 6 a 4. L'EMA passa de 7 a 6 autoritzacions i els biosimilars, de 2 a 0. L'Amèrica Llatina es queda en 4. Són xifres petites, i cap d'aquests canvis d'un mes no fa tendència.

El gràfic de línia posa el març en context. En els dotze mesos, els assajos iniciats al món van de 42 al novembre de 2025 a 74 al març de 2026, i abans d'aquest mes el màxim era 65, al juny de 2025. Recorda que el darrer mes de la sèrie pot pujar quan arribin registres tardans.

Assajos amb biològics iniciats al món cada mes fins al març de 2026Gràfic de línia amb els assajos de la indústria amb biològics iniciats al món cada mes. Va de 44 a l'abril de 2025 a 74 al març de 2026, amb el mínim de 42 al novembre de 2025.Assajos amb biològics iniciats almón cada mes fins al març de 2026abr. 2025, 44maig 2025, 61juny 2025, 65jul. 2025, 57ag. 2025, 46set. 2025, 47oct. 2025, 47nov. 2025, 42des. 2025, 62gen. 2026, 57febr. 2026, 55març 2026, 744474abr. 2025oct. 2025març 2026Font ClinicalTrials.gov, API v2. Gràfic de crida studio
Assajos amb biològics iniciats al món cada mes fins al març de 2026
MesAssajos
abr. 202544
maig 202561
juny 202565
jul. 202557
ag. 202546
set. 202547
oct. 202547
nov. 202542
des. 202562
gen. 202657
febr. 202655
març 202674
Assajos intervencionals de la indústria amb almenys una intervenció biològica, per mes d'inici, d'abril de 2025 a març de 2026. El darrer mes pot pujar amb registres tardans.

Com s'ha calculat aquesta edició?

Amb dades obertes de l'EMA, l'FDA, ClinicalTrials.gov, Eurostat, l'ANVISA i la PMDA, descarregades l'1 de novembre de 2026 i comptades amb un programa nostre, sense estimacions. L'apartat de mètode dona la consulta exacta, la data i els límits de cada font, i les dades de l'edició es poden baixar en CSV i JSON.

Com s'ha fet aquesta edició i què no diuen les dades

Edició elaborada el novembre de 2026 amb les dades del seu període, que arriben fins al 31 de març de 2026. Totes les fonts es van descarregar l'1 de novembre de 2026. Els indicadors són recomptes de registres oficials, més les importacions d'Eurostat en euros, i no mesuren la demanda d'equips ni la mida del mercat. Els darrers mesos poden pujar perquè molts registres arriben tard. A sota tens cada font amb la consulta exacta i els seus límits.

Afegeix crida studio com a font preferida a Google