En aquesta pàgina
Quantes empreses biotec hi ha a Espanya el 2025
Segons l'Informe AseBio 2025, a Espanya hi ha 1.119 empreses biotec el 2025, un 10,4 % més que l'any anterior. L'activitat d'aquestes empreses va generar 13.271 milions d'euros de renda el 2024, l'1,2 % del PIB, i va sostenir 158.366 llocs de feina.
La mida és la dada que més canvia el màrqueting. El 52 % de les empreses són microempreses i el 43,6 % són pimes. En empreses tan petites sovint no hi ha departament de compres ni equip d'enginyeria propi. La web i els catàlegs han d'explicar l'equip, la instal·lació i el servei a algú que potser ho decideix sol.
On són les empreses biotec per comunitat autònoma
Catalunya és la primera comunitat, amb el 23,32 % de les empreses biotec. La segueixen Madrid amb el 18,68 %, Andalusia amb el 12,33 %, el País Basc amb el 9,65 % i la Comunitat Valenciana amb el 8,85 %. Entre totes cinc sumen més de set de cada deu empreses del sector.
Per a un proveïdor català, el mercat de casa és gairebé una de cada quatre biotecs d'Espanya, i les altres tres són fora. Això demana contingut en castellà, campanyes de Google Ads amb ubicacions per comunitat i un calendari de visites a Madrid, Andalusia, el País Basc i València. Per a Catalunya hi ha més detall a l'informe de la BioRegió de Catalunya.
| Comunitat autònoma | Percentatge d'empreses |
|---|---|
| Catalunya | 23,3 % |
| Madrid | 18,7 % |
| Andalusia | 12,3 % |
| País Basc | 9,7 % |
| Comunitat Valenciana | 8,8 % |
Quantes empreses de biotecnologia hi ha a Espanya?
Segons l'Informe AseBio 2025, n'hi ha 1.119 el 2025, un 10,4 % més que l'any anterior. El 52 % són microempreses i el 43,6 % pimes. La salut humana és l'àrea principal, amb el 55,5 % de les empreses, i l'alimentació és la segona, amb el 32,6 %.
Salut humana al davant i alimentació que creix
La salut humana continua sent la primera àrea, amb el 55,5 % de les empreses, tot i que l'any anterior era el 58 %. L'alimentació és la segona, amb el 32,6 %, i el 2023 era el 27 %. Després venen la salut animal i l'aqüicultura, l'agricultura i la producció forestal, el medi ambient i la biotecnologia industrial.
Si la teva web només parla de farma, deixes fora una part del mercat que creix. Una empresa d'alimentació que fermenta o desenvolupa ingredients busca altres paraules i altres casos. Fes pàgines i exemples per a cada àrea que serveixes, amb el vocabulari de cada una, en lloc d'una sola pàgina per a tothom.
| Àrea d'activitat | Percentatge d'empreses |
|---|---|
| Salut humana | 55,5 % |
| Alimentació | 32,6 % |
| Salut animal i aqüicultura | 16,1 % |
| Agricultura i producció forestal | 14 % |
| Medi ambient | 13,1 % |
| Biotecnologia industrial | 9,8 % |
Vols saber si la teva web parla a les biotecs petites i a les d'alimentació? Deixa'ns les dades i t'ho mirem.
Mirem-hoRècord d'inversió el 2025 i què vol dir per vendre
La inversió captada va passar de 181 milions d'euros el 2024 a 408 milions el 2025, un 125 % més. Les operacions van ser 59, per 52 l'any anterior, amb una mitjana de gairebé set milions. Les ampliacions de capital amb inversors internacionals van sumar 302 milions en 12 operacions.
La R+D de les biotecs va arribar a 1.460 milions d'euros el 2024, un 13,9 % més. El 67 % es paga amb fons propis i AseBio diu que la inversió en infraestructures físiques augmenta de manera notable. Per a qui ven equips, una ronda tancada és un bon moment per tornar a trucar, i és un senyal útil per puntuar els leads de startups al CRM.
Quina comunitat autònoma té més empreses biotec?
Catalunya, amb el 23,32 % de les empreses biotec d'Espanya. Després hi ha Madrid amb el 18,68 %, Andalusia amb el 12,33 %, el País Basc amb el 9,65 % i la Comunitat Valenciana amb el 8,85 %. Per a un proveïdor, el mercat no s'acaba a Catalunya ni a Madrid.
Aliances amb centres de recerca, un comprador a dues bandes
Les biotecs van tancar 266 aliances el 2025. D'aquestes, 168 van ser amb centres de recerca o fundacions, 50 amb altres biotecs i 40 amb altres tipus d'empreses. La col·laboració amb la recerca és, de lluny, la forma d'aliança més habitual del sector.
A la pràctica, un projecte pot tenir dos compradors. L'empresa paga o lidera, i el grup del centre fa servir l'equip i hi dona la seva opinió. Prepara contingut per a tots dos, amb fitxes tècniques i referències per al grup i arguments de cost i servei per a l'empresa. A fires com BioSpain o Farmaforum hi pots trobar els dos perfils.
Què canviar al pla de màrqueting amb aquestes xifres
Amb aquestes dades, un proveïdor pot revisar el seu pla en cinc punts. Gairebé tots consisteixen a ordenar millor on va cada euro i cada missatge. Són els punts que mirem quan preparem l'estratègia de màrqueting d'un proveïdor del sector.
Si vens equips de bioprocés, consumibles o serveis, el màrqueting per a empreses de biotecnologia ha de partir d'aquesta foto del mercat. Una llista genèrica de farmacèutiques deixa fora la majoria de biotecs, que són petites i estan repartides per tot Espanya.
- Segmenta campanyes i correus per comunitat autònoma, començant per les cinc que tenen més empreses.
- Separa salut humana i alimentació a la web, amb pàgines, casos i paraules clau propis.
- Pensa en microempreses i pimes, amb fitxes clares, opcions d'entrada i un contacte directe.
- Segueix les rondes d'inversió i les notícies d'AseBio per saber qui pot comprar aviat.
- Prepara material per al centre de recerca que acompanya la biotec en una aliança.
Quanta inversió van captar les biotecs espanyoles el 2025?
Segons AseBio, 408 milions d'euros en 59 operacions, per 181 milions el 2024. És un rècord i un augment del 125 %. Els inversors internacionals hi van tenir un paper clau, amb 302 milions en 12 ampliacions de capital, i CDTI Innvierte va aportar 47,2 milions en rondes de 10 empreses.
Com llegir les xifres de l'Informe AseBio
La nota d'AseBio barreja anys. Les empreses, la inversió captada i les aliances són del 2025. La renda, el pes en el PIB i la R+D són del 2024. L'alimentació es compara amb el 2023. Quan citis una xifra en una presentació o a la web, posa-hi sempre l'any.
Les àrees sumen més de 100 % perquè una empresa pot treballar en més d'una. L'informe de Biocat sobre Catalunya, en canvi, compta les 1.650 empreses de tot el sector de ciències de la vida i la salut, amb subsectors com la tecmed i la salut digital. Fa servir un altre perímetre, i les seves xifres no es poden sumar a les d'AseBio ni comparar-s'hi directament.