Quants assajos amb anticossos monoclonals hi ha oberts a Europa

Hi ha 809 assajos oberts amb anticossos monoclonals que tenen almenys un centre a Europa, de 3.600 a tot el món. Als Estats Units n'hi ha 1.790 amb algun centre, i a la Xina, 1.077. 411 dels 809 europeus també tenen centres als Estats Units.

Aquí, obert vol dir que l'assaig recluta, encara no recluta, és actiu sense reclutar o recluta per invitació. A Europa, 417 recluten ara mateix, 350 continuen actius sense reclutar i 39 encara no han començat.

En quins països europeus hi ha més assajos

Espanya és el país europeu amb més assajos oberts amb anticossos monoclonals, amb 432. Després venen França amb 406, Itàlia amb 343, el Regne Unit amb 313 i Alemanya amb 305. Polònia en té 221 i Bèlgica, 220. En total, 28 països europeus tenen almenys un assaig obert.

La suma passa de 809 perquè un assaig compta a cada país on té un centre. Només 346 dels 809 tenen centres en un sol país europeu, i aquí el primer és França, amb 90. Espanya en té 37.

Gràfic de barres amb els assajos per país. Espanya 432, França 406, Itàlia 343, Regne Unit 313, Alemanya 305, Polònia 221, Bèlgica 220 i Països Baixos 191.
Els vuit països europeus amb més assajos oberts amb anticossos monoclonals
PaísAssajos
Espanya432
França406
Itàlia343
Regne Unit313
Alemanya305
Polònia221
Bèlgica220
Països Baixos191
Assajos oberts amb almenys un centre a cada país. Un assaig compta a tots els països on té centres. ClinicalTrials.gov, descàrrega del 4 de novembre de 2026.

Quina diferència hi ha entre la fase 1, la 2 i la 3?

Segons l'FDA, la fase 1 estudia la seguretat i la dosi amb 20 a 100 persones durant uns mesos. La fase 2 mira l'eficàcia i els efectes adversos amb fins a uns centenars de pacients, d'uns mesos a dos anys. La fase 3 mira l'eficàcia i vigila les reaccions adverses amb 300 a 3.000 participants durant un a quatre anys.

En quina fase són els assajos europeus

La fase 2 és la més habitual, amb 267 dels 809 assajos europeus, i la segueix la fase 3, amb 251. Hi ha 110 assajos de fase 1 i 106 que combinen les fases 1 i 2. La fase 4, que es fa amb el medicament ja aprovat, en té 33.

Qui promou cada fase canvia molt. La indústria promou 90 dels 110 assajos de fase 1 i 176 dels 251 de fase 3. A la fase 2, en canvi, 169 de 267 són d'hospitals, universitats, grups de recerca o investigadors, el que el registre classifica com a «altres». En el total europeu, la indústria en promou 459 i aquests altres promotors, 335.

Gràfic de barres amb els assajos europeus per fase. Fase 1 inicial 1, fase 1 110, fase 1/2 106, fase 2 267, fase 2/3 27, fase 3 251, fase 4 33 i sense fase 14.
Assajos europeus amb anticossos monoclonals per fase
FaseAssajos
Fase 1 inicial1
Fase 1110
Fase 1/2106
Fase 2267
Fase 2/327
Fase 3251
Fase 433
Sense fase14
Fase declarada a la fitxa dels 809 assajos oberts amb almenys un centre a Europa. ClinicalTrials.gov, descàrrega del 4 de novembre de 2026.

Vols que mirem quins promotors d'aquests assajos encaixen amb el que vens? Deixa'ns les teves dades i et direm per on començaríem.

Mirem els assajos

Què diuen els assajos amb centres a Espanya

A Espanya, la indústria pesa més que a la resta d'Europa. Promou 378 dels 432 assajos amb centre a Espanya, amb 109 promotors industrials diferents. Dels 377 assajos europeus sense centre a Espanya, en promou 81. Per fases, a Espanya la 3 és la primera, amb 168, i la segueix la 2, amb 113. Només 21 dels 432 no tenen cap centre fora d'Espanya.

Els promotors industrials amb més assajos a Espanya són AstraZeneca amb 33, Hoffmann-La Roche amb 26, Bristol-Myers Squibb amb 25, Merck Sharp & Dohme amb 17, Regeneron amb 15 i AbbVie amb 14. Ho diem només com a dada del registre.

Els hospitals espanyols participen en molts assajos, però el producte el fabrica el promotor a la seva planta o en una CDMO, sovint en un altre país. Per a un proveïdor de procés, el centre espanyol és un senyal d'activitat. El client potencial és el promotor i l'empresa que li fabrica.

Un assaig obert vol dir que el promotor comprarà equips o serveis?

No necessàriament. Un assaig diu que hi ha un medicament en desenvolupament i un procés que el produeix, però no diu qui el fabrica ni quan compra. Per això el fem servir per prioritzar comptes i adaptar missatges, i no com a previsió de vendes. Les compres reals es confirmen parlant amb cada empresa.

Què pot indicar cada fase a qui ven equips i serveis de procés

Un assaig no és una comanda, i no tenim dades de quan compra cada promotor. Als Estats Units, l'FDA demana que la sol·licitud per començar un assaig inclogui informació de fabricació. Per tant, quan un assaig surt al registre, normalment ja hi ha un procés que fabrica el producte. La nostra hipòtesi és que cada fase apunta a necessitats diferents.

  • Fase 1 i fase 1/2. Lots clínics petits i un procés que encara canvia. Hi encaixen el desenvolupament de procés i la flexibilitat.
  • Fase 2. Molts promotors són hospitals i universitats que no fabriquen. Convé mirar sobretot els de la indústria.
  • Fase 2/3 i fase 3. Assajos grans i llargs. Hi encaixen l'escalat, la transferència de tecnologia i la documentació GMP.
  • Fase 4. Medicaments ja aprovats. Hi encaixen la producció comercial i la continuïtat del subministrament.

Com convertir aquestes dades en una llista de comptes

La consulta és pública i es pot repetir amb l'API de ClinicalTrials.gov. Amb un full de càlcul, l'equip de màrqueting pot ordenar els promotors industrials per nombre d'assajos, fase i país, i passar-ho a vendes abans de cada fira o campanya.

A crida studio fem aquesta feina dins de l'estratègia de màrqueting. Convertim registres públics com aquest en llistes de comptes, missatges per fase i contingut web que vendes pugui fer servir. No prometem resultats, perquè depenen de cada mercat.

  • Separar els 459 assajos de la indústria dels 335 d'hospitals, universitats i altres promotors.
  • Agrupar per promotor i mirar en quines fases té assajos oberts.
  • Buscar on fabrica cada promotor o amb quina CDMO treballa, a partir de les seves notes de premsa.
  • Repetir la descàrrega cada trimestre i mirar quins assajos han canviat de fase.

Cada quan val la pena repetir aquest recompte?

El registre canvia sovint, perquè els promotors obren assajos, en tanquen i en canvien la fase. Repetir-lo cada trimestre o abans d'una fira gran sol ser suficient. Amb la mateixa consulta i els mateixos filtres, les xifres es poden comparar d'una descàrrega a l'altra.

Com hem comptat i què no diuen les dades

Hem fet la consulta a l'API v2 de ClinicalTrials.gov el 4 de novembre de 2026. Hem buscat «monoclonal antibody» a l'àrea d'intervenció, que mira el nom de la intervenció, els títols, les paraules clau i els termes MeSH, i amplia la cerca amb sinònims. Hem filtrat els estudis intervencionals que recluten, encara no recluten, són actius sense reclutar o recluten per invitació, sense filtre de dates. En surten 3.600.

Europa vol dir aquí la UE dels 27, el Regne Unit, Suïssa, Noruega i Islàndia, amb almenys un centre en un d'aquests països. La fase i el tipus de promotor són els que declara cada fitxa.

Hi ha límits. 3.087 dels 3.600 tenen alguna intervenció amb «antibody» al nom o un nom acabat en -mab. La resta els porta la cerca del registre, i no els hem revisat d'un en un. La UE també té el seu registre públic, el CTIS de l'EMA, que no hem consultat. Comptem assajos, no compres ni volum de producció.

Afegeix crida studio com a font preferida a Google